Jak pielęgnować skórę z AZS?

Nawet jedna na pięć osób cierpi na atopowe zapalenie skóry. W tej nadal tajemniczej i bardzo utrudniającej normalne funkcjonowanie chorobie bardzo ważna jest odpowiednia pielęgnacja skóry. Dowiedz się, czego należy się wystrzegać i jak dbać o skórę dotkniętą AZS.

Czym jest atopowe zapalenie skóry?

Gabinet kosmetyczny Wrocław - atopowe zapalenie skóryAtopowe zapalenie skóry (AZS) to przewlekła choroba skóry związana z nieprawidłową pracą układu immunologicznego. AZS charakteryzuje naprzemienne występowanie okresów remisji i zaostrzeń, dlatego mówimy, że choroba ma nawrotowy charakter. Przyczyny powstawania AZS nie są do końca znane, w związku z czym na razie nie ma możliwości pełnego wyleczenia choroby. Stosuje się głównie leczenie objawowe.

Wśród czynników odpowiedzialnych za powstawanie atopowego zapalenia skóry kluczowe wydają się czynniki genetyczne. Ryzyko wystąpienia choroby u dziecka, którego jedno z rodziców cierpi na AZS, wynosi 30%. W przypadku choroby obojga rodziców, ryzyko rośnie do 50-70%. Oprócz przyczyn genetycznych ogromne znaczenie mają czynniki środowiskowe. Lawinowy wzrost zachorowań na AZS w ostatnich latach (choroba cywilizacyjna) tłumaczony jest właśnie wzrostem znaczenia zewnętrznych czynników, które wyzwalają chorobę. Zaliczamy do nich:

  • alergeny – wziewne, pokarmowe,
  • czynniki klimatyczne,
  • zanieczyszczenie środowiska,
  • stres,
  • czynniki hormonalne.

Pierwsze objawy choroby u większości osób (60%) pojawiają się w dzieciństwie. Zaliczamy do nich uporczywy świąd skóry, który w wyniku drapania może doprowadzić do powstania nadżerek i przeczosów. Oprócz tego pojawiają się grudki, pęcherzyki i duża suchość skóry. W znacznej większości przypadków AZS występują alergie wziewne lub pokarmowe.

Zasady pielęgnacji przy atopowym zapaleniu skóry.

Skóra osób cierpiących na atopowe zapalenie skóry jest bardzo cienka, wrażliwa i delikatna. Brak odpowiedniej pielęgnacji sprawia, że objawy choroby nasilają się. Główny objaw AZS, jakim jest uporczywy świąd, bardziej dokucza w sytuacji, w której skóra jest mocno odwodniona. Właśnie dlatego jednym z głównych zadań pielęgnacyjnych u osoby cierpiącej na AZS jest regularne, głębokie nawilżanie i natłuszczanie skóry. Do tego celu wykorzystujemy emolienty – specjalne kosmetyki, które wzmacniają uszkodzone w wyniku choroby, naturalne bariery zatrzymujące wodę w naskórku i zabezpieczają skórę przed uszkodzeniami. Jest to szczególnie istotne, ponieważ osoby z AZS są bardziej narażone na infekcje bakteryjne i grzybicze. W wyniku drapania, na skórze powstają uszkodzenia, przez które mogą wnikać bytujące na skórze drobnoustroje. Ewentualna infekcja nasila swędzenie, prowokuje do dalszego drapania i koło się zamyka.

Pielęgnację skóry z AZS warto rozpocząć już na etapie kąpieli. Należy kąpać się w letniej wodzie z dodatkiem emolientów. Nie powinno się wycierać skóry ręcznikiem, aby nie usuwać kosmetyków i dodatkowo nie podrażniać skóry. Właściwym sposobem osuszania ciała jest delikatne przykładanie czystego ręcznika. W momencie, w którym skóra jest jeszcze lekko wilgotna, należy nałożyć solidną warstwę balsamu lub kremu z emolientem (z włosem). Aplikację trzeba powtarzać w ciągu dnia z częstotliwością odpowiadającą potrzebom skóry. Warto stosować produkty z pompką, bo tylko one gwarantują utrzymanie czystości mikrobiologicznej kosmetyku.

kosmetyczka Wrocław - atopowe zapalenie skóry

Czego unikać chorując na AZS?

Osoby cierpiące na AZS powinny unikać:

  • kosmetyków ze sztucznymi barwnikami, konserwantami i środkami zapachowymi,
  • zwykłego mydła, szamponu, żelu pod prysznic,
  • wszystkich kosmetyków zawierających substancje drażniące (najlepiej stosować wyłącznie produkty polecane w AZS),
  • wszelkich składników (w kosmetykach, diecie itp.), na które dana osoba jest uczulona,
  • chlorowanej wody, np. w basenie,
  • wełnianych, gryzących ubrań,
  • grubych koców, zasłon, pościeli, dywanów – wszystkiego, co gromadzi kurz; najlepiej wybrać specjalną pościel dla alergików, często sprzątać (na mokro) i wietrzyć mieszkanie. 

Dieta w atopowym zapaleniu skóry.

Z diety osoby chorującej na AZS należy wykluczyć wszystkie alergeny, które zostały zidentyfikowane w wyniku testów czy własnych doświadczeń. Dodatkowo warto unikać przetworzonej żywności, słodyczy, używek, a także produktów zawierających histaminę, takich jak: dojrzewające sery, wędliny, tuńczyk, makrela, kapusta i szpinak oraz produktów powodujących uwalnianie histaminy, czyli: truskawek, pomidorów, bananów i białka jaja.

Istotną rolę w terapii AZS odgrywa kondycja naturalnej flory jelitowej. Potwierdzają to badania przeprowadzone na ciężarnych i noworodkach. Kobietom w ciąży cierpiącym na AZS i ich nowo narodzonym dzieciom podawano odpowiednie szczepy bakterii (probiotyki). Efekty badań były zaskakujące. Okazało się, że taka profilaktyka aż o połowę zmniejszyła zachorowania dzieci na AZS!

Atopowe zapalenie skóry to choroba wymagająca starannej, kompleksowej terapii. Odpowiednio pielęgnowana skóra przez długi czas pozostaje w dobrej formie, a objawy choroby ustępują na długi czas. Z kolei brak odpowiedniej pielęgnacji może doprowadzić do groźnych dla zdrowia i życia powikłań, m.in. rozległych infekcji. Warto zatroszczyć się o odpowiednią pielęgnację już od momentu zdiagnozowania choroby i uwolnić się tym samym od wielu dokuczliwych dolegliwości.

 

ZABIEGI NA SUCHĄ SKÓRĘ to oferta skierowana również dla osób cierpiących na atopowe zapalenie skóry (AZS)

 

BĄDŹ Z NAMI NA BIEŻĄCO? POLUB NASZĄ STRONĘ FB

 

Powiązane Artykuły

Nawilżam i nawilżam, a ona wciąż ...
Nawilżam i nawilżam, a ona wciąż ... Dlaczego kremy nawilżające pomagają tylko na chwilę? Czy można zrobić coś, co naprawdę skutecznie przywróci skórze optymalny poziom nawilżenia? Czym różni ...
Czy jestem na nie zdana? O rozstę...
Czy jestem na nie zdana? O rozstę... Kobieta przez całe życie jest otoczona przez wielu wrogów idealnej urody. Zmarszczki, niepotrzebne kilogramy, cellulit, stany zapalne i wreszcie - rozstępy...
Rozstępy w ciąży – czy jestem na ...
Rozstępy w ciąży – czy jestem na ... Czy z ciążowymi rozstępami da się skutecznie walczyć? Co zrobić, żeby ograniczyć ryzyko nieestetycznego pękania skóry na brzuchu i w innych częściach ciała...
Poczucie Piękna Wrocław
Gabinet kosmetyczny Poczucie Piękna
Salon kosmetyczny we Wrocławiu
 
ul. T. Kościuszki 29, Wrocław
NIP 8992941192

Najnowsze opinie

Do gabinetu kosmetycznego POCZUCIE PIĘKNA i w cudowne ręce Pań trafiłam z polecenia i był to strzał w 10!!!! Profesjonalizm oraz niezwykle miła atmosfera, jaką wprowadzają dziewczyny to nie wszystkie atuty tego miejsca. Profesjonalnie wykonywane zabiegi oraz wiedza, jaką posiadają Panie spowodowały, że z przyjemnością oddaje się w Ich ręce :) - Anna M.