Oczyszczanie manualne – dla jednych zabieg niemal historyczny, dla innych stara, ale sprawdzona i wciąż używana metoda. Jak jest naprawdę? Czy ręczne oczyszczanie skóry ma sens w czasach ogromnej różnorodności sprzętu i kosmetyków o działaniu oczyszczającym?
Oczyszczanie manualne to jeden z najpopularniejszych i najbardziej podstawowych zabiegów kosmetycznych, który królował w ofercie salonów piękności przez wiele lat. Wraz z rozwojem kosmetologii i technologii pojawiły się również inne zabiegi oczyszczające. Większość gabinetów zaczęła stopniowo odchodzić od oczyszczania manualnego na korzyść nowych metod takich jak:
- peeling kawitacyjny,
- mikrodermabrazja,
- peelingi chemiczne,
- oxybrazja i inne.
Czy w tej sytuacji oczyszczanie manualne nie ma już racji bytu? Czy gabinety, które nadal stosują ten zabieg, powinny być postrzegane jako te, które nie idą z duchem czasu?
Czy oczyszczanie manualne ma wady?
Oczyszczanie manualne ma pewne wady, w związku z czym w miarę pojawiania się nowych metod, stopniowo zaczęto od niego odchodzić. Ręczne usuwanie niedoskonałości to dla skóry spore obciążenie. W skrajnych przypadkach po zabiegu mogą zostać ślady w postaci drobnych przebarwień lub blizn. Oczywiście najczęściej dzieje się tak, jeśli „wyciskamy się” sami w warunkach domowych. Profesjonalista wie, na co może sobie pozwolić, aby pomóc skórze jednocześnie jej nie szkodząc. Nie zmienia to jednak faktu, że w porównaniu z innymi dostępnymi metodami oczyszczania, oczyszczanie manualne jest dość obciążającym zabiegiem. Nie rozwiązuje również w pełni problemu.
Niedoskonałości powstają przecież również dlatego, że na skórze znajduje się zbyt dużo martwego naskórka, który zatyka ujścia gruczołów łojowych. Manualnie jesteśmy w stanie oczyścić jedynie konkretne zmiany, nie usuniemy jednak martwego naskórka z całej powierzchni skóry. W tym celu stosujemy inne metody, które oferują również dodatkowe działanie, np. antybakteryjne, normalizujące, stymulujące krążenie krwi czy odżywcze.
Czy z oczyszczania manualnego należy zrezygnować?
Co do zasady tak – istnieje wiele skuteczniejszych metod oczyszczania skóry. Warto jednak zaznaczyć, że są sytuacje, w których ręczne usuwanie niedoskonałości okazuje się niezbędne, aby dokładnie doczyścić skórę po innym zabiegu. Właśnie dlatego czasami stosujemy je jako uzupełnienie kawitacji, oxybrazji lub peelingów chemicznych.
Współczesna kosmetologia stawia przede wszystkim na indywidualne podejście i takie łączenie zabiegów, które pozwala u danej osoby osiągnąć maksymalne efekty terapii. Jeśli zależy Ci na tym, aby Twoja skóra była w świetnej formie, wybieraj gabinety, które nie korzystają wyłącznie z gotowych schematów, ale również łączą różne terapie w celu uzyskania optymalnych rezultatów. Niezbędna jest również kompleksowa analiza stanu skóry i przeprowadzenie szczegółowego wywiadu. Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej na ten temat, zapraszamy na bezpłatną konsultację kosmetyczną do naszego gabinetu Poczucie Piękna!