Zaczerwienienie, pieczenie i drobne krostki w centralnej części twarzy (na czole, nosie, policzkach, brodzie) to może być trądzik różowaty. Jakie są jego początkowe objawy, jak może się rozwijać i przede wszystkim, co go powoduje? Jeśli właśnie zastanawiasz się, dlaczego masz trądzik różowaty, ten wpis rozwieje wszystkie Twoje wątpliwości.

Co to jest trądzik różowaty?

Pierwsze, o co pytamy przy okazji tego tematu, to czym właściwie jest trądzik różowaty. Wbrew pozorom nie jest to jedynie defekt kosmetyczny. Każdy rodzaj trądziku klasyfikowany jest jako choroba skóry – również trądzik różowaty. Jego łacińska nazwa to rosacea. Jest to zespół objawów zaliczanych do tzw. nerwic naczynioworuchowych skóry, którym towarzyszy przewlekły stan zapalny. Co ważne, ma on charakter nawrotowy, a więc podczas przebiegu tej choroby pojawiają się okresy zaostrzenia i remisji.

pierwsze objawy trądziku różowatego przyczyny

Objawy trądziku różowatego

Do najczęstszych objawów trądziku różowatego zalicza się:

  • rumień (początkowo pojawiający się tylko sporadycznie),
  • zmiany skórne m.in. krostki i grudki, ale bez zaskórników,
  • wysuszenie, podrażnienie i napięcie skóry,
  • pieczenie i uczucie gorąca w środkowej części twarzy,
  • rozszerzone, pękające naczynka (teleangiektazje),
  • a nawet zmiany przerostowe m.in. w okolicy nosa.

CIEKAWOSTKA!

Po raz pierwszy schorzenie to zbadał i omówił Guya de Chauhae, francuski chirurg. To właśnie on w XIV wieku przedstawił szczegółowy opis objawów tej choroby i nadał jej nazwę couperose (z fr. czerwona kropelka), która funkcjonuje w języku potocznym i medycznym we Francji do dziś.

Czy trądzikiem różowatym można się zarazić?

Jednym z popularnych mitów na temat trądziku różowatego jest ten powielający błędną informację, że jest to choroba zakaźna. Nie jest to prawdą! Trądzikiem różowatym NIE można się zarazić, a unikanie kontaktu z osobami, które dotknięte zostały tym problemem, nie jest uzasadnione. 

nasilone objawy trądziku różowatego przyczyny

Trądzik różowaty – rodzaje

Z uwagi na to, że trądzik różowaty rozwija się stopniowo i nie zawsze przebiega tak samo, rozróżnia się kilka jego rodzajów (postaci).

  • Postać rumieniowa trądziku różowatego – stadium I, bardzo często mylone z cerą naczynkową, ponieważ charakteryzuje się pojawiającym sporadycznie rumieniem, okresowym podrażnieniem skóry i widocznymi naczynkami, które znikają  po jakimś czasie. Wskazówki, jak odróżnić trądzik różowaty od cery naczynkowej znajdziesz w osobnym wpisie.
  • Postać grudkowo-krostowa trądziku różowatego – stadium II, w którym zaczerwienienie i podrażnienie skóry zaczyna mieć charakter stały, a w obrębie policzków, nosa i brody pojawiają się zmiany przypominające zwykły trądzik m.in. grudki i krosty, ale bez widocznych zaskórników. Co ciekawe, trądzik różowaty może występować wraz z trądzikiem zwyczajnym, więc przed wdrożeniem odpowiedniej terapii ważna jest dokładna diagnoza.
  • Postać przerostowa trądziku różowatego – stadium III, czyli trądzik różowaty, w którym oprócz rumienia i zmian skórnych pojawia się też przewlekły obrzęk i przerost tkanki podskórnej. Tworzące się zgrubienia bardzo często formują się w zmiany guzowate i zniekształcają miękkie części twarzy np. nos, podbródek.
  • Postać oczna trądziku różowatego – stadium IV, pojawiające się nawet u ponad połowy osób ze zdiagnozowanym trądzikiem różowatym. W tej odmianie stan zapalny pojawia się w okolicy oczu, powodując suchość, zaczerwienienie, przekrwienie, światłowstręt i uczucie, jak gdyby w oku znajdowało się ciało obce. Żeby nie dopuścić do rozwoju tego typu trądziku różowatego, konieczna jest odpowiednio wczesna reakcja.

W przypadku nieleczonego trądziku różowatego, stadium IV może przybrać również formę ziarniniakowatą (nietypowy, rzadki rodzaj typ charakteryzujący się żółto-brunatnymi guzkami w dolnej części powiek i na policzkach) albo formę piorunującą (wariant pojawiający się gwałtownie, któremu towarzyszy nadmierny łojotok, obrzęk twarzy i skupiska zmiany skórnych wypełnionych ropą).

indywidualna terapia na trądzik różowaty

Trądzik różowaty. Kiedy się pojawia?

Badania wskazują, że trądzik różowaty dotyka nawet 10% populacji, przy czym aż 75% z tych osób to kobiety. W większości przypadków schorzenie pojawia się dopiero po 30 roku życia i najczęściej u osób o celtyckim typie urody, które mają I lub II fototyp skóry (jasną karnację, jasne oczy i jasny kolor włosów).

Czy to trądzik różowaty?

Pierwsze symptomy, które mogą sugerować, że na naszej twarzy pojawił się trądzik różowaty, to m.in. zaczerwienienie, podrażnienie, suchość i napięcie skóry w strefie T. Bardzo często są to objawy, które nie od razu kojarzymy z trądzikiem różowatym, a częściej z podrażnieniem typowym dla cery uwrażliwionej lub naczynkowej albo trądzikiem zwyczajnym. Warto więc przyjrzeć się im bliżej i kontrolować stan skóry, a jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, udać się po poradę do specjalisty.

zaawansowane objawy trądziku różowatego przyczyny

Przyczyny trądziku różowatego

Skąd bierze się trądzik różowaty? Tego do końca nie wiemy. Niestety rosacea to skomplikowany problem i schorzenie wieloczynnikowe. Tak naprawdę geneza tej choroby nie jest jeszcze do końca znana, ale z całą pewnością jest szereg rzeczy, które składają się na to, że trądzik różowaty pojawia się na naszej twarzy:

  • predyspozycje genetyczne,
  • nieprawidłowości układu odpornościowego,
  • nadreaktywność naczyń krwionośnych w skórze twarzy,
  • zaburzenia gospodarki hormonalnej,
  • przyjmowanie niektórych leków np. maści steroidowych.

Ryzyko zachorowania na trądzik różowaty jest zdecydowanie większe u osób, które mają problemy hormonalne m.in. nieprawidłowości tarczycowe. Pojawia się też w okresach, w których występują wahania hormonów m.in. w okresie ciąży, owulacji, menstruacji oraz przekwitania (menopauzy) – stąd też rosacea rzadziej dotyka mężczyzn.

Potwierdzono również wyraźny związek trądziku różowatego z nieprawidłowościami układu pokarmowego m.in. zakażeniem bakterią Helicobacter pylori, nieżytem żołądka oraz niedokwasotą (zbyt niskim pH soku żołądkowego).

Co nasila trądzik różowaty?

Warto pamiętać też o rzeczach, które trądzik różowaty mogą nasilać. Jeśli mamy predyspozycje do podrażnień i pewnych zmian skórnych, powinniśmy zwracać na nie szczególną uwagę, aby nie wywoływać rosacea i nie zaostrzać jego przebiegu.

Czynniki, które nasilają trądzik różowaty, to m.in.:

  • długa ekspozycja na promienie UV,
  • spożywanie alkoholu i palenie papierosów,
  • przyjmowanie niektórych leków np. na cholesterol,
  • przyjmowanie dużych dawek witamin B6 oraz B12,
  • ostre, mocno przyprawione jedzenie,
  • niewłaściwa pielęgnacja np. brak nawilżania,
  • niektóre kosmetyk np. te z alkoholem lub mentolem,
  • nadmierny wysiłek fizyczny lub przewlekły stres,
  • częste korzystanie z sauny lub basenu.

Jak zapobiegać? Profilaktyka trądziku różowatego

Działania profilaktyczne w zakresie zapobiegania występowaniu i nasilaniu się rosacea to przede wszystkim unikanie tego wszystkiego, co nasila trądzik różowaty. Jeśli więc mamy skłonność do podrażnień, chrońmy cerę przed słońcem, dbajmy o prawidłową dietę, unikajmy alkoholu i sytuacji stresowych. Warto też wprowadzić do pielęgnacji odpowiednie kosmetyki (a najlepiej dermokosmetyki o bardziej sprecyzowanym działaniu i lepiej skomponowanym składzie) przeznaczone do pielęgnacji cery wrażliwej, naczyniowej lub trądzikowej. Ważne jest też, żeby dbać o nawilżenie skóry, nie stosować kosmetyków perfumowanych, środków mocno złuszczających i ściągających, wód po goleniu czy mydła (ma zasadowe pH i może przesuszać skórę).

leczenie trądziku różowatego w gabinecie kosmetycznym

Leczenie i profilaktyka w gabinecie kosmetycznym

W przypadku wystąpienia objawów trądziku różowatego domowe działania mogą być jednak niewystarczające – warto wtedy skorzystać z pomocy specjalistów. Pierwsze kroki powinniśmy skierować do dermatologa, który określi nasilenie trądziku i dobierze odpowiednie leczenie. Ale to nie wszystko! Dobrym pomysłem jest też profesjonalna pielęgnacja, czyli specjalistyczne zabiegi dostępne w większości gabinetów kosmetycznych. Nie tylko są znacznie skuteczniejsze niż domowe kuracje, bo wykorzystujące substancje o silniejszym działaniu, ale też stosowane pod okiem specjalistów mogą nie tylko zapobiec rozwojowi trądziku różowatego, ale też złagodzić jego objawy, a nawet zmniejszyć je do zera.

indywidualna terapia na trądzik różowaty

 

Powiązane Artykuły

KOREAŃSKA PIELĘGNACJA - w czym tk...
KOREAŃSKA PIELĘGNACJA - w czym tk... Koreańska pielęgnacja – przejściowa moda, czy może trwały trend warty naśladowania? Dowiedz się na czym polega! Sprawdź, które zasady koreańskiej pielęgnac...
Nawilżam i nawilżam, a ona wciąż ...
Nawilżam i nawilżam, a ona wciąż ... Dlaczego kremy nawilżające pomagają tylko na chwilę? Czy można zrobić coś, co naprawdę skutecznie przywróci skórze optymalny poziom nawilżenia? Czym różni ...
Jak często wykonywać zabiegi, żeb...
Jak często wykonywać zabiegi, żeb... Czy jedna wizyta w gabinecie kosmetycznym wystarczy, aby pozbyć się problemów skórnych? Dlaczego niektóre zabiegi trzeba wykonywać w serii? Skąd wiadomo, ż...
Poczucie Piękna Wrocław
Gabinet kosmetyczny Poczucie Piękna
Salon kosmetyczny we Wrocławiu
 
ul. T. Kościuszki 29, Wrocław
NIP 8992941192

Najnowsze opinie

Do gabinetu kosmetycznego POCZUCIE PIĘKNA i w cudowne ręce Pań trafiłam z polecenia i był to strzał w 10!!!! Profesjonalizm oraz niezwykle miła atmosfera, jaką wprowadzają dziewczyny to nie wszystkie atuty tego miejsca. Profesjonalnie wykonywane zabiegi oraz wiedza, jaką posiadają Panie spowodowały, że z przyjemnością oddaje się w Ich ręce :) - Anna M.